Takimi słowami zakończyłyśmy nasz udział i postawiłyśmy przysłowiową kropkę nad i w drodze do ogólnopolskiego sukcesu. Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia zostało zwycięzcą programu WzmocniONE, którego organizatorem była Fundacja Ashoka i Firma Magovox Małgorzaty Rutkowskiej. Celem konkursu było m.in. wspieranie poczucia własnej wartości i samostanowienia kobiet w Polsce oraz wspieranie inicjatyw i osób, których działania przyczyniają się do budowy społeczeństwa, w którym godność obu płci jest równa.  I wystartowaliśmy z oryginalnym, wrażliwym i kontrowersyjnym tematem nietrzymania moczu u kobiet. Nasz projekt „PELVIC POWER”- poskromnienie cewki  zakładał złamanie bariery wstydu mówienia o intymnych problemach oraz rozbudzenie w kobietach odwagi  walki o swoje zdrowie i świadomość swojego ciała. Wywołując ten temat rzuciliśmy wyzwanie stereotypom na temat problemu nietrzymania moczu, przeprowadzając ankietę zdobyliśmy wiedzę, iż temat ten to nie tylko problem starych, „bo tak musi być z wiekiem”, ale młodych kobiet, już w okresie porodu, czy połogu. Problem nietrzymania moczu to nie tylko problem indywidualny kobiety, ale potrzeba społecznej zmiany mentalności postrzegania tegoż schorzenia.  Nietrzymanie moczu, podobnie jak większość innych chorób  dotykających  ciało ludzkie ma nieodzowna korelację z naszym zdrowiem psychicznym. Ocenia się, że 2/3 wszystkich przypadków nietrzymania moczu jest zatajana z powodu wstydu i zażenowania oraz niedostatecznej informacji o możliwości leczenia. Nietrzymanie moczu powoduje, że kobiety wycofują się z życia społecznego, zawodowego i towarzyskiego, a także stanowi problem w kontaktach intymnych. Trudności higieniczne zmuszają do częstych wizyt w toalecie, stałego używania podpasek lub pieluch anatomicznych, co w konsekwencji powoduje przykry zapach prowadzący do dyskomfortu psychicznego, a nawet depresji.

  ealizują projekt przeprowadziłyśmy warsztaty i praktyczne ćwiczenia, podczas  których uczestniczki naszego zadania zdobyły wiedzę z zakresu choroby nietrzymania moczu, jej diagnozowania, profilaktyki, leczenia i umiejętności radzenia w codziennym życiu. Udział w Programie WzmocniONE był długim edukacyjnym procesem, poprzez liczne webinaria z zakresu planowania i przedsiębiorczości, poprzez prezentację działań naszego stowarzyszenia w Warszawie, a na przygotowaniu filmiku kończąc. To także proces zmian postrzegania działalności naszego stowarzyszenia globalnie. Dzięki udziałowi w tym ogólnopolskim, wyjątkowym programie przekonałyśmy się, że Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia to silna, pełna wspaniałych kobiet organizacja,  którą podziwiają i którą zachwycają się kobiece polskie autorytety. Zrozumiałyśmy, że koniec zaściankowego patrzenia, czas wyjść spod kociewskich strzech i wypłynąć na szerokie wody ogólnopolskiej kampanii.Ponadto wiemy już, że rewolucja to nie zawsze jednorazowa akcja i natychmiastowy efekt, ale systematyczna , mozolna czasem zmiana mentalności społeczeństwa. Zatem my, śladami słynnej Rosy Parks, rozpoczynamy naszą rewolucję w walce z nietrzymaniem moczu, zaczynamy nasz prozdrowotny bojkot.  W ramach uzyskanej nagrody planujemy cykl warsztatów o tematyce nietrzymania moczu, druk broszurki z zestawami ćwiczeń wzmacniającymi mięśnie dna miednicy oraz  kampanię społeczną.

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Kobiety Kwiaty Kociewia