- Szczegóły
- Odsłony: 2995
„Fantazja na kociewskim stole”- warsztaty carwingu dla wiejskich kobiet
- Szczegóły
- Odsłony: 3222
- Szczegóły
- Odsłony: 2420
" Być kobietą w każdym calu"- warsztaty makijażu i autoprezentacji
W niecodziennych warsztatach wzięły udział członkinie Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia. Warsztaty makijażu, wizażu, autoprezentacji i zetknięcie z kamerą spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i zadowoleniem uczestniczek. nauczyłyśmy się mowy ciała, roli ciała, wzroku i mowy w wystąpieniach publicznych, podstaw dobrego makijażu dziennego i biznesowego oraz prezentacji wystąpień przed kamerą. Z pewnością udział w tych warsztatach pomógł podkreślić nasza kobiecość, wydobyć drzemiąca w nas siłę oraz poznać zasady ABC wystąpień publicznych i w codziennych kontaktach międzyludzkich. Serdeczne podziękowania kierujemy dla pomysłodawców i organizatorów warsztatów: Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.
Kobiety Kwiaty Kociewia i kolejny oryginalny projekt
Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia rozpoczęło realizację projektu "Z dziada pradziada- piękno kultury Kociewia" . Projekt dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Celem zadania jest udokumentowanie unikalnych zjawisk z zakresu kultury ludowej, głównie obrzędowości i obyczajowości na Kociewiu. Zorganizujemy warsztaty etnograficzne, podczas których pasjonaci Kociewia w liczbie 20-30 osób zapoznają się z z szeroko pojętymi tematami Kociewia. Podczas warsztatów przeanalizujemy m.in.: wierzenia ludowe na Kociewiu, historię pomorskich diabłów i mitologii mieszkańców dawnej wsi kociewskiej. Zapoznamy się ze zwyczajami ludowymi rodzinnymi i świątecznymi naszych przodków. Kolejne warsztaty obejmować będą historię s t r o j u i h a f t u kociewskiego z próbą rekonstrukcji stroju kociewskiego damskiego i męskiego. Następnie uczestnicy warsztatów wytypują najbardziej charakterystyczne obiekty kultury ludowej i sakralnej na terenie Kociewia. Specjaliści ponadto przedstawią temat twórczości ludowej Kociewia z zakresu rzeźby, malarstwa i plecionkarstwa. Następnie uczestnicy warsztatów wezmą udział w sesji zdjęciowej w plenerze na terenie Kociewia, by w strojach ludowych sfotografować najbardziej charakterystyczne miejsca na Kociewiu, odpowiadające w/wym. zagadnieniom z kultury ludowej. Materiały opracowane podczas warsztatów etnograficznych wraz z wykonanymi zdjęciami zostaną opracowane i przygotowane w całości do publikacji pt. "Z dziada pradziada- piękno kultury Kociewia”
Bożonarodzeniowe zwyczaje i obrzędy ludowe na Kociewiu
Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia w dniu 14 grudnia 2013 roku w ZSP w Jabłowie zorganizowało warsztaty świąteczne pt.” Bożonarodzeniowe zwyczaje i obrzędy ludowe na Kociewiu”. Udział wzięło 40 dzieci z terenu powiatu starogardzkiego w wieku od 7-11 lat. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Sekretariatu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych: wykonały swoją własną bombkę i inne ozdoby świąteczne oraz w zajęciach kulinarnych : wyrabianie, zdobienie i wypiek pierniczków i innych świątecznych słodkości. pn. „Świąteczne wypieki na kociewskim stole”, prowadzonych przez KGW z Bobowa. Kolejny etap warsztatów związany był z wykładem o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych na Kociewiu, przeprowadzonych przez etnografa z Fabryki Sztuk z Tczewa. Dzieci m.in. dowiedziały się, że na Kociewiu nigdy nie było na stole wigilijnym 12 potraw, ale 7 lub 9. Warsztatom towarzyszył iście świąteczny, pełen radości nastrój, więc co za tym idzie nie zabrakło prezentów. Każdy z uczestników naszych warsztatów otrzymał upominek w postaci gry planszowej, dyplom uczestnictwa w warsztatach, zestaw promocyjny z KSOW oraz paczuszkę z własnoręcznie zrobionymi ozdobami i świątecznymi ciasteczkami
Mistrzowie carwingu i Kobiety Kwiaty Kociewia
Tego jeszcze w naszym powiecie nie było. Już nie po raz pierwszy Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia zainicjowało dla kobiet nowatorskie, oryginalne warsztaty. Tym razem było to spotkanie z carwingiem, czyli dekoracyjnym rzeźbieniem w owocach i warzywach. Prowadzącymi warsztaty byli Paweł Sztenderski i Grzegorz Gniech z Wejherowa - mistrzowie Polski w carvingu, a także brązowi medaliści olimpiady kulinarnej w Niemczech. Swoim talentem i pasją zarazili 30 kobiet z terenu powiatu starogardzkiego, zgromadzonych w dniu 14 grudnia w świetlicy wiejskiej w Koteżach. Z dyni, pora, bananów, rzepy powstały finezyjne dekoracje potraw. Szkolące się Panie odwiedzili Wicestarosta Kazimierz Chyła, Naczelnik Wydziału Rolnictwa Jerzy Komorowski, radny Lech Kolaska oraz Dyrekcja PODR w Gdańsku Organizatorem warsztatów dla KGW był Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku przy dofinansowaniu Sekretariatu Regionalnego KSOW Urzędu Marszałkowskiego. Następnie kobiety zapoznały się z sekretami cukiernictwa, by na koniec ponieść się wyobraźni w krainie florystyki i dekoracji świątecznej stołów. Przemiłym akcentem spotkania była wizyta członkiń Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia w Domu Pomocy Społecznej w Szpęgawsku. W „Darze Serca” mieszkańcom tegoż ośrodka przekazano wraz z świątecznymi życzeniami słodkie wypieki gospodyń wiejskich.
Realizujemy projekt „ZZA kulis- warsztaty teatralne dla kobiet”
Cechą członkiń Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia jest ciągła potrzeba wszechstronnego rozwoju i samorealizacji. Udział ich w projekcie „ Zza kulis”- warsztaty teatralne dla kobiet jest na to kolejnym dowodem. Projekt realizujemy z dotacji środków Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, a ma on na celu naukę sztuki aktorskiej. Kobiety na zajęciach uczą się ekspresji własnego ciała, szukania cech własnej osobowości, kreowanie relacji międzyludzkich. Zajęcia prowadzi teatrolog Alicja Górecka, a bierze w nim udział 20 kobiet z teren u powiatu starogardzkiego. Projekt obejmuje: pracę z rytmem, z muzyką, ćwiczenia oddechowe i fonacyjne, rozpoznawanie własnych potrzeb i emocji oraz doskonalenie własnych zdolności komunikacyjnych oraz sił kreacyjnych. Uczestniczki warsztatów zapoznają się z vademecum tworzenia spektaklu, kabaretu: opracowanie scenariusza, tworzenie postaci, komunikacja i ekspresja, kostiumy, rekwizyty oraz zadania dekoracji scenicznej. Wierzymy, iż realizacja tegoż projektu przyczyni się do wzrostu artystycznego lokalnych występów i podniesienie poziom prezentacji scenicznej naszych ( i tak już wspaniałych) wiejskich aktorek.
Kobiety Kwiaty Kociewia tańczą ZUMBĘ
Tego jeszcze nie było, Zumba na Kociewiu, dla kobiet w gminie Starogard. A wszystko to dzięki realizacji projektu Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia, dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII Polsko –Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej LGD „ Chata Kociewia” w Nowej Wsi Rzecznej.
Koordynatorem projektu jest Alina Jeleń, a instruktorem Zumby Anna Biernat.
Głównym celem projektu jest aktywizowanie lokalnych społeczności poprzez organizację zajęć Zumby. Poprzez udział w tej nowej formie ruchu mieszkańcy zintegrują się oraz podniosą własną sprawność fizyczną. Projekt polega na propagowaniu nowej formy ruchu jaką jest Zumba. Zumba to zainspirowana latynoskimi rytmami fuzja tańca i aerobiku. Zumba jest bardzo innowacyjnym systemem fitness, który poprzez świetną zabawę kształtuje naszą sylwetkę, dba o naszą kondycję, a przede wszystkim napawa nas optymizmem i wprawia nas w świetne samopoczucie, które zostaje na długo, długo poza zajęciami.
Zręczne ręce gospodyń z Pinczyna
Koło Gospodyń Wiejskich w Pinczynie i przy partnerstwie Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia realizuje warsztaty pn. ,,Kociewskie Zręczne Ręce”. Koorydantorem projektu jest Ewa Piotrowska, pełna energii, ciepła i zaangażowania w działalnośś społeczną. Projekt ten dofinansowano ze środków programu ,,Działaj Lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową ,,Chata Kociewia" w Nowej Wsi Rzecznej. W ramach powyższego projektu realizowane są zajęcia z filcowania, malowania na szkle i różnych technik z papieru. W warsztatach biorą udział dzieci ze świetlicy wiejskiej, z biblioteki i Panie z Pinczyna. Jest to ciekawa inicjatywa społeczna integrująca młodzież i dojrzałe panie do wspólnych ciekawych zajęć zręcznościowych i wymiany doświadczeń między pokoleniowych. Zdobyte umiejętności na pewno przydadzą się w przyszłości. Bardzo mile wspólnie spędzony czas.
Realizacja projektu "Strój kociewski trend czy przeżytek?"
Projekt "Strój kociewski trend czy przeżytek?" realizowany jest celem popularyzacji stroju kociewskiego, ujednolicenia jego elementów, stworzenia "szablonu" zgodnie z jego rysem historyczno-geograficznym. Projekt został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, a jego efektem będzie wydanie broszurki informacyjno-edukacyjnej o tematyce właśnie stroju kociewskiego. Jednak aby mogło to nastąpić dnia 11 września w Starogardzkim Centrum Kultury zorganizowany został pokaz strojów Powiatu Starogardzkiego. Na scenie zaprezentowały się stroje męskie, damskie i dziecięce, niektóre bardzo oryginalne, jak ten z przepięknie haftowanym czepcem p. Dagmary Mazurek. Swoje stroje zechciały pokazać i omówić przedstawicielki: KGW Koteże, KGW Pinczyn, KGW Barłożno, Kopytkowo, Lubichowo, Gzuby Kociewskie oraz Panie Mazurek. Grono ekspertów złożonych z czołowych kociewskich regionalistów oceniało zgodność prezentowanym strojów z tradycją : ich kolorystykę , długości, dodatki itp. Realizacja naszego projektu miała swój dodatkowy wymiar, gdyż odbywała się w ramach Kongresu Kociewskich Organizacji Pozarządowych. organizowanego przez Stowarzyszenie Instytut Kociewski.
"Z kijkami po kociewskiej ziemi"
Tytuł tego artykułu to nazwa projektu realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Karszanku gmina Osiek. Celem tegoż zadania jest aktywizacja i integracja mieszkańców gminy Osiek poprzez połączenie warsztatów NordicWalking z poznawaniem walorów przyrody kociewskiej ziemi. Prostota , łatwość i bezpieczeństwo takiego marszu umożliwia uczestnictwo w warsztatach osób w różnym wieku, o różnej kondycji fizycznej i na dowolnym terenie. Mieszkańcy Karszanka mają nadzieję zachęcić do ich projektu licznie przybyłych turystów, dla których ta najprostsza forma ruchu stanie się dla nich jednocześnie niepowtarzalną okazją poznania szlaków turystycznych Kociewia. Warsztaty prowadzi Anna Piotrzkowska, a nad stroną merytoryczną czuwa Alicja Ciarkowska. Dodajmy, iż projekt „Z kijkami po kociewskiej ziemi” dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową „Chata Kociewia”. NordicWalking w gminie Osiek potrwa do 20 września , zatem zapraszamy do wspólnego chodzenia
Kobiety Kwiaty Kociewia ciągle w akcji- o komputerach i florystyce
Potrzeba rozwoju, samodoskonalenia i ciągłej aktywności, cechująca członkinie Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia, jest godna pozazdroszczenia. Miesiące maj-czerwiec są dla nich szczególnie pracowite. Pomimo tego, iż promują Kociewie na licznych imprezach : Targi Agroturystyczne w Gdańsku, Kongres Kociewski w Świeciu i wystawa potraw regionalnych w Gdańsku-Oliwie, to uczestniczą w kursach komputerowym i florystyki. Zajęcia odbywają się w Publicznym Gimnazjum w Lubichowie. Są to projekty pn. „Florystyka i nie tylko na Kociewiu” oraz „Komputery na Kociewiu” współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a ich realizacją zajmuje się Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia. Grupa 30 osób , pod profesjonalnym okiem szkoleniowca Dariusza Ambroziaka, uczestniczy w zajęciach podstaw komputera, obsługi Ofiice i technik internetowych, natomiast 30 kobiet zapoznaje się z tematyką florystyki. Dodajmy, iż uczestniczkom zapewnione zostaną zwroty kosztów dojazdu na zajęcia oraz posiłek w formie obiadu. Szczególnie florystyka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem kobiet Powiatu Starogardzkiego, bo jak wiadomo sztuka układania kwiatów jest także swoistą sztuką obyczajowości, czy zasad savoir-vivre. Nie każdy z nas bowiem wie, iż także we florystyce poszukuje się nowych trendów. Obecnie trend tworzą wiązanki z dwóch kwiatów i do łask wracają goździki, tak znielubione poprzez wręczanie ich w parze z rajstopami. Kwiaty ciemne i lekko rozwinięte wręczamy mężczyznom, wiązanki z ilością kwiatów parzystych na różne okazje, a z nieparzystych na pogrzeby. Uczestniczki kursu florystycznego wkroczyły zatem w barwny świat kompozycji kwiatowych, jednocześnie poznając vademecum wręczania bukietów. Podczas zajęć powstały prawdziwe dzieła sztuki, a prowadząca warsztaty Ewa Jankowiak wyczarowywała coraz to oryginalniejsze kompozycje. Przed uczestniczkami kursu warsztaty o tematyce: Organizacja uroczystości i aranżacja wnętrz oraz Przedsiębiorczość i wioski tematyczne. Zajęcia w ramach projektów „Florystyka i nie tylko na Kociewiu „ oraz „Komputery na Kociewiu” potrwają do końca czerwca b.r.
Nasza książka "Na zdrowie Kociewie"
Z radością i nieukrywaną satysfakcją informujemy, iż Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia wydało przepięknie ilustrowaną książkę z kociewskimi nalewkami. Podkreślmy, iż zadanie zostało dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim.
Szczególną cechą tej lektury zawierającej ponad 40 przepisów nalewek jest możliwość ich tworzenia z tego, co właśnie oferuje nam nasz ogród czy sad sąsiada. Owoce, którymi możemy się posłużyć przygotowując nalewki, uszeregowano w zależności od miesiąca ich występowania: w czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu oraz każdą inną porą. Autorkami przepisów są członkinie KGW Powiatu Starogardzkiego. Szczególne podziękowania należą się Paniom z KGW Sumin, Sucumin, Pinczyn, Koteże oraz Leśna Jania. Świadomie w książce zrezygnowano z zamieszczania skomplikowanych receptur, dostosowując je do dzisiejszego tempa życia oraz możliwości sadów i ogrodów na naszym pięknym Kociewiu. Dodatkowo przepisy na nalewki wzbogacono zdjęciami Kociewianek w ludowych strojach oraz prezentacjami poszczególnych gmin naszego powiatu, jak i samego Powiatu i Miasta królewskiego Starogard Gd, co bez wątpienia stanowi oryginalny materiał. promocyjny.
Sesja zdjęciowa do książki "Na zdrowie Kociewie"
Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia realizuje obecnie projekt dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych. Mowa o wydaniu książki „Na zdrowie Kociewie”, zawierającej przepisy na kociewskie nalewki. Przesłaniem lektury „Na zdrowie Kociewie” jest prezentacja ponad 40 przepisów nalewek. Szczególną cechą nalewek, którą staraliśmy się podkreślić, jest możliwość tworzenia ich z tego, co oferuje nam nasz ogród lub sad sąsiada. Owoce, którymi możemy się posłużyć przygotowując nalewki, uszeregowano w zależności od miesiąca ich występowania: w czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu oraz każdą inną porą. Autorkami przepisów są członkinie Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia, na które zawsze można liczyć. Szczególne podziękowania należą się Paniom z KGW Sucumin, Pinczyn, Koteże, Sumin ,Leśna Jania oraz Pani Dagmarze Mazurek. Przepisy trafiły już do wydawnictwa, zatem nadszedł czas na zdjęcia. W tym celu w piękną sobotę w kociewskich strojach udaliśmy się na sesję zdjęciową. Sami oceńcie, jakie wyszły z tego efekty
„Zamieńmy chochle na klawiatury”
Udział 98 kobiet z terenów wiejskich w 4 spotkaniach edukacyjnych z zakresu nowoczesnych technologii komunikacyjnych i informatycznych.
- wzrost poczucia własnej wartości, przełamanie strachu przed nowym, przed nowoczesnymi osiągnięciami cywilizacji. Udział 51 kobiet wiejskich w kursie ABC komputera i przez wszystkie pozytywne zakończenie go- otrzymanie stosowanych zaświadczeń.
- 100% bezpośrednich uczestniczek naszego projektu nauczyło się obsługiwać program Word; 92% z łatwością znajdzie na dowolnej stronie internetowej potrzebne informacje, zrealizuje opłaty i przelewy bankowe.
- 80% opanowało podstawy działania programu Power Point, zatem są w stanie samodzielnie przygotować prezentację na dowolny temat.
- utworzenie pierwotnej wersji strony Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia;
- zwrócenie uwagi lokalnej władzy i społeczności wiejskich na problem kobiet na wsi.
- stworzenie nowego wizerunku kobiety na wsi.
Kobiety Powiatu Starogardzkiego-portret niezwykły
- wyeksponowanie dobrobytu kulturowego Pomorza poprzez prezentację działalności kobiet w Powiecie Starogardzkim;
- podkreślenie wagi roli kobiet w rozwoju naszego powiatu;
- rozszerzenie kultury, tradycji i historii Kociewia poprzez wyłonienie sylwetek kobiet, które przyczyniły się do rozwoju Powiatu w różnych dziedzinach życia: np. artystki, hafciarki, działaczki społeczne;
- wyłonienie kobiecych liderek i pokazanie ich „światu.”
-integracja lokalnej społeczności poprzez współudział mieszkańców Powiatu Starogardzkiego w stworzeniu niezwykłego albumu;
- stworzenie albumów zawierających zdjęcia z opisem biograficznym i działalnością kobiet na Kociewiu;
Galeria zdjęć dołączonych do artykułu:
„Silna jak Kociewianka”
To projekt dofinansowany z programu „Działaj Lokalnie VI”.
Jego celem był udział 40 kobiet z Gminy Starogard Gdański- członkiń Kół Gospodyń Wiejskich w spotkaniach z psychologiem oraz odejście od wizerunku kobiety wiejskiej wyłącznie jako gospodyni domowej, a także integracja społeczności lokalnej .Dzięki takiej pogadance i ćwiczeniom kobiety wzmocnią poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Ponadto uczestniczki projektu nauczyły się rozwiązywać konflikty, przełamywać stereotypy i obawy, poczucie winy oraz wstyd. Natomiast II etap projektu „Silna jak Kociewianka „ stanowiły zajęcia z samoobrony, podczas których kobiety nauczyły się obrony własnych granic, nauczyły się jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu- przestać czuć się bezradną i bezbronną oraz jak reagować na przemoc;
„Pogotowie nie może-Gospodyni pomoże”
Projekt realizowany dzięki współpracy ze Starogardzkim Oddziałem Służby Maltańskiej.
Celem projektu było stworzenie możliwości do kształcenia się i rozwoju osobistego mieszkańców wsi oraz stworzenie Lokalnych Grup Pierwszej Pomocy, przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ważnym elementem ponadto był wszechstronny rozwój kobiet na wsi. Każda z uczestniczek poznała podstawy zachowania się w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ludzkiego, metodę reanimacji (30 ucisków + 2 wdechy) oraz żelazne ogniwa łańcucha ratowniczego wraz z „5 platynowymi minutami”.