17 czerwca do świetlicy wiejskiej w Koteżach poetyckim krokiem weszła kultura. Ha, ha, a wszystko to za sprawą spotkania naszych członkiń z lokalnym poetą Stanisławem Sierko.

Była liryczna mowa o przemijaniu, miłości, o życiu. Zapraszam do zapoznania się ze sylwetka naszego gościa i zachęcam do pochylenia się nad jakąkolwiek książką.    

Stanisław Sierko – dziennikarz i poeta

Urodził się w 1949 r. w Gdańsku. Dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni. Od prawie 50 lat mieszka na Kociewiu. Gniew, Mirotki, Starogard Gdański, Barłożno.

Debiutował na łamach „Pomeranii”. Publikował swoje wiersze między innymi w „Dzienniku Bałtyckim”, „Głosie Wybrzeża”, „Gazecie Kociewskiej”, „Gazecie Tczewskiej”, „Kociewskim Magazynie Regionalnym”, „Pielgrzymie”, „Wieściach z Kociewia”, „Dłoniach i Słowie”, „Głosie Powiatowym”, „Tygodniku Parafialnym”, a także w „Naszym Dzienniku”.

W 1997 r. wydał tomik wierszy „Zakruszki”. W tym samym roku, 8 i 15 listopada TVP w programie „Ziarno” wyemitowała inscenizację jego autorstwa „O życiu i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha”. Powyższą inscenizację nagrała telewizja z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej imienia księdza senatora Feliksa Bolta w Barłożnie. Nagrania realizowano w Straszynie. Z okazji jubileuszu 25-lecia tego wydarzenia, w marcu 2022 r. Wydawnictwo „Bernardinum” Pelplin wydało drukiem ten scenariusz.

W 2014 r. Stanisław Sierko wznowił uzupełnione wydanie tomiku „Zakruszki 2”. Także w 2014 r. w grudniu wydał tomik wierszy „To czekanie ma sens. Wiersze adwentowe i gwiazdkowe”. Kontynuując publikację wierszy o tematyce parareligijnej, wydał przed Wielkanocą 2015 r. tomik „To czekanie ma sens. Wiersze wielkopostne i wielkanocne”. W marcu 2022 r. wydał tomik wierszy „Mi muzami jesień się zaczyna kociewska”, a w kwietniu tego roku tomik wierszy „Jestem dzieckiem anioła”. Ten tomik jest ilustrowany pięknymi obrazami Zofii Sumczyńskiej. W przygotowaniu są kolejne tomiki wierszy. W pracy dziennikarskiej był redaktorem naczelnym „Gazety Kociewskiej” i „Głosu Powiatowego”. Stanisław Sierko jest laureatem „Kociewskiego Pióra” oraz „Pierścienia Mechtyldy”.

 

No to startujemy z naszymi jubileuszowymi wspominkami. Rok 2007. 27 czerwca powstanie Stowarzyszenia. 89 kobiet z powiatu spotkało się w Karczmie "Pod Wygodą" w Suminie i wybrało 12 osobowy Zarząd składający się z powiatowych aktywistek. Oj niektórzy pomysłodawcy zapewne tego żałują 


<div class=

Członkinie naszego stowarzyszenia wzięły udział w starogardzkim marszu Nordic Walking. I pewnie nie było to nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że poszłyśmy na niego ....w spódnicach kociewskich. Cóż, oryginalność to nasze drugie imię, a przy tym było aktywnie, sympatycznie i integracyjnie.  

Chwalimy się kolejnym grantem. Otrzymaliśmy fundusze i będziemy kontynuować temat profilaktyki nietrzymania moczu, a konkretnie rehabilitacji mięśni dna miednicy w basenie i tym razem z Funduszem Feministycznym. FEMFUD dziękujemy za zaufanie. O rekrutacji do projektu będziemy informować.

 

 

11 marca 2022 miałam przyjemność uczestniczyć w Walnym zebraniu Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Starogardzkiego . Bardzo uroczyście, gdyż pośród wielu zacnych gości, przedstawicieli władz i przede wszystkim tych, którzy na co dzień rozwiązują sprawy mieszkańców wsi- Sołtysek i sołtysów. Była też część edukacyjna w temacie Smart village, która zaprezentował profesor Sławomir Kalinowski i z Polskiej Akademii Nauk.

Podkategorie

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Kobiety Kwiaty Kociewia